• Historia szkoły

•      Budowę rozpoczęto 29 sierpnia 1968r., po zatwierdzeniu dokumentacji technicznej. Dnia 10 października 1968 roku w Borównie, ku pamięci przyszłych pokoleń, wmurowano akt erekcyjny w fundamenty Szkoły Podstawowej w Borównie oraz nadano jej imię VIII Bydgoskiego Pułku Piechoty.

Szkoła była budowana w czynie społecznym mieszkańców rejonu z pomocą finansową państwa. Otwarcie  i przyjęcie pierwszych uczniów nastąpiło 2 września 1970r. Najaktywniejsi w czynach budowy otrzymali dyplomy: kierownik szkoły Edmund Koczorowski, mieszkańcy: Wilhelm Gibas, Tadeusz Sumara, Stefan Bielarz, Tadeusz Januszkiewicz, Jan Batóg. Pierwszymi wychowawcami byli: K. Gabryelska (kl. 1 i kl. 2), R. Beling (kl. 3 i kl. 6), J. Siemak (kl. 4), E. Koczorowski (kl. 5 i kierownik szkoły), I. Kruzel (kl. 7) oraz H. Berka ( kl. 8 ).

Do szkoły uczęszczały dzieci z Borówna, Kusowa i Aleksandrowa. Po pierwszym roku nauki mury szkoły opuściło 13 absolwentów. Od 2 lutego 1972r. do 30 marca 1972 roku  w naszej szkole działał Uniwersytet Powszechny dla Rodziców. Nauki pobierało 28 osób. Wykłady o tematyce wychowania w rodzinie prowadzili prelegenci z Bydgoszczy. Z dniem 20 sierpnia 1976r.  po przejściu na emeryturę Pana Edmunda Koczorowskiego nowym dyrektorem została Pani Halina Berka. Rok szkolny 1978/79 przyniósł liczne zmiany. Pierwszoklasiści rozpoczęli naukę w 10 – letniej szkole powszechnej. Nowa Pani dyrektor – Janina Przybylska powitała 109 uczniów. Od września 1983r. w naszej szkole działała pod kierunkiem Włodzimierza Michalaka drużyna harcerska. Uczniowie brali udział w biegach, rajdach, biwakach, obozach, konkursach piosenki. W roku szkolnym 1986/87 dzieci uczyły się pod kierunkiem Pani Anny Adrich języka esperanto. W czerwcu 17 uczniów wyjechało na wycieczkę na Węgry, co było w tamtym czasie nie lada wyzwaniem. Rok szkolny 1990/91 przyniósł kolejne zmiany: nowa , sześciostopniowa skala ocen (celujący, bardzo dobry, dobry, dostateczny, mierny, niedostateczny), zmiana ocen z zachowania (wzorowe, bardzo dobre, odpowiednie, nieodpowiednie, naganne). W szkole zaczęto nauczać religii w ilości 2 godzin tygodniowo, szkoła podstawowa organizacyjnie posiadała 8 klas.

W sierpniu 1994 roku rozpoczęto rozbudowę szkoły. Powstały nowe pomieszczenia i kotłownia. 1 września 1999 roku placówka uchwałą Rady Gminy Dobrcz została przekształcona w Zespół Szkół  w Borównie w skład którego weszło Przedszkole Samorządowe oraz Szkoła Podstawowa im. 8 Bydgoskiego Pułku Piechoty. Dyrektorem została Pani Katarzyna Fiedler, która tę funkcję piastuje do dzisiaj. Do szkół wkroczyła kolejna reforma. Uczniowie klas 1 – 3 mają oceny opisowe, w klasach starszych ocena mierna zmieniła nazwę na dopuszczającą.  Nie będzie już klasy VII, ale jest VIII. 3 września 2007r. uczniowie do szkoły zaczęli przychodzić w mundurkach. Dzieci pięknie się w nich prezentowały. Niestety idea mundurków po kilku latach upadła. W październiku 2012r. rozpoczęto kolejną rozbudowę – powstaje sala gimnastyczna wraz z łącznikiem. W roku szkolnym 2012/2013 w 10 oddziałach uczy się 172 dzieci, z czego 50 w przedszkolu, a 122 w klasach od 0 do 6. Aktualnie w skład obwodu szkolnego wchodzą następujące miejscowości: Aleksandrowo, Borówno, Kusowo, Augustowo, część Nekli i Dobrcza.