• Oświadczenie o stanie kontroli zarządczej

        • Oświadczenie o stanie kontroli zarządczej

          w ZESPOLE SZKÓŁ W BORÓWNIE 1)   za rok    2015

          Dział I2)

          Jako osoba odpowiedzialna za zapewnienie funkcjonowania adekwatnej, skutecznej i efektywnej kontroli zarządczej, tj. działań podejmowanych dla zapewnienia realizacji celów i zadań sposób zgodny z prawem, efektywny, oszczędny i terminowy, a w szczególności dla zapewnienia:

          -   zgodności działalności z przepisami prawa oraz procedurami wewnętrznymi,

          -   skuteczności i efektywności działania,

          -   wiarygodności sprawozdań,

          -   ochrony zasobów,

          -   przestrzegania i promowania zasad etycznego postępowania,

          -   efektywności i skuteczności przepływu informacji,

          -   zarządzania ryzykiem,

          oświadczam, że w kierowanej przeze mnie jednostce sektora finansów publicznych*

          Zespole Szkół w Borównie

          (nazwa/nazwy działu/działów administracji rządowej/nazwa jednostki sektora finansów publicznych*)

          Część A4)

              w wystarczającym stopniu funkcjonowała adekwatna, skuteczna i efektywna kontrola zarządcza.

          Część B5)

              w ograniczonym stopniu funkcjonowała adekwatna, skuteczna i efektywna kontrola zarządcza.

          Zastrzeżenia dotyczące funkcjonowania kontroli zarządczej wraz z planowanymi działaniami, które zostaną podjęte  w celu poprawy funkcjonowania kontroli zarządczej, zostały opisane w dziale II oświadczenia.

          Część C6)

              nie funkcjonowała adekwatna, skuteczna i efektywna kontrola zarządcza.

          Zastrzeżenia dotyczące funkcjonowania kontroli zarządczej wraz z planowanymi działaniami, które zostaną podjęte w celu poprawy funkcjonowania kontroli zarządczej, zostały opisane w dziale II oświadczenia.

          Część D

          Niniejsze oświadczenie opiera się na mojej ocenie i informacjach dostępnych w czasie sporządzania niniejszego oświadczenia pochodzących z:7)

             X   monitoringu realizacji celów i zadań,                       

             X  samooceny kontroli zarządczej przeprowadzonej z uwzględnieniem standardów kontroli zarządczej dla sektora finansów publicznych8),

              procesu zarządzania ryzykiem,

              audytu wewnętrznego,

            X    kontroli wewnętrznych,

                   kontroli zewnętrznych,

              innych źródeł informacji:

          • obserwacji zajęć, wyników ewaluacji wewnętrznej, analizie i ocenie dokumentacji związanej z realizowanymi zadaniami;
          • sprawozdań z nadzoru pedagogicznego, SIO, obserwacji codziennej działalności funkcjonowania placówki i realizowanych zadań przez jej pracowników;
          • kart samooceny pracy n-li;
          • planu nadzoru pedagogicznego dyrektora
          • bieżącego monitorowania i kontroli wykonania planu wydatków i dochodów budżetowych

          Jednocześnie oświadczam, że nie są mi znane inne fakty lub okoliczności, które mogłyby wpłynąć na treść niniejszego oświadczenia.

          Borówno, 11.01.2016r.                                                                                                  Katarzyna Fiedler

          ........................................................                                                                       .............................................................

          (miejscowość, data)                                                                                                   (kierownik jednostki)

           

          Dział II9)

           

          1.   Zastrzeżenia dotyczące funkcjonowania kontroli zarządczej w roku ubiegłym.

          Nie dotyczy

          Należy opisać przyczyny złożenia zastrzeżeń w zakresie funkcjonowania kontroli zarządczej, np. istotną słabość kontroli zarządczej, istotną nieprawidłowość w funkcjonowaniu jednostki sektora finansów publicznych albo działu administracji rządowej, istotny cel lub zadanie, które nie zostały zrealizowane, niewystarczający monitoring kontroli zarządczej, wraz   z podaniem, jeżeli to możliwe, elementu, którego zastrzeżenia dotyczą, w szczególności: zgodności działalności  z przepisami prawa oraz procedurami wewnętrznymi, skuteczności i efektywności działania, wiarygodności sprawozdań, ochrony zasobów, przestrzegania i promowania zasad etycznego postępowania, efektywności                       i skuteczności przepływu informacji lub zarządzania ryzykiem.

          2.   Planowane działania, które zostaną podjęte w celu poprawy funkcjonowania kontroli zarządczej.

          ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

          Należy opisać kluczowe działania, które zostaną podjęte w celu poprawy funkcjonowania kontroli zarządczej   w odniesieniu do złożonych zastrzeżeń, wraz z podaniem terminu ich realizacji.

           

          Dział III10)

           

          Działania, które zostały podjęte w ubiegłym roku w celu poprawy funkcjonowania kontroli zarządczej.

          1.   Działania, które zostały zaplanowane na rok, którego dotyczy oświadczenie:

          • Wprowadzono nowe procedury;

          Należy opisać najistotniejsze działania, jakie zostały podjęte w roku, którego dotyczy niniejsze oświadczenie  w odniesieniu do planowanych działań wskazanych w dziale II oświadczenia za rok poprzedzający rok, którego dotyczy niniejsze oświadczenie. W oświadczeniu za rok 2010 nie wypełnia się tego punktu.

          2.   Pozostałe działania:

          • Dokonano przeglądu wdrożonych w Zespole Szkół w Borównie instrukcji i regulaminów pod kątem ich aktualności i spójności z obowiązującymi przepisami.
          • Systematycznie wdrażano nowe SIO.

           

          Należy opisać najistotniejsze działania, niezaplanowane w oświadczeniu za rok poprzedzający rok, którego dotyczy niniejsze oświadczenie, jeżeli takie działania zostały podjęte.

          Objaśnienia:

          1)   Należy podać nazwę ministra, ustaloną przez Prezesa Rady Ministrów na podstawie art. 33 ust. 1 ustawy z dnia  8 sierpnia 1996 r. o Radzie Ministrów (Dz. U. z 2003 r. Nr 24, poz. 199 i Nr 80, poz. 717, z 2004 r. Nr 238, poz. 2390  i Nr 273, poz. 2703, z 2005 r. Nr 169, poz. 1414 i Nr 249, poz. 2104, z 2006 r. Nr 45, poz. 319, Nr 170, poz. 1217 i Nr 220, poz. 1600, z 2008 r. Nr 227, poz. 1505, z 2009 r. Nr 42, poz. 337, Nr 98, poz. 817, Nr 157, poz. 1241 i Nr 161, poz. 1277 oraz z 2010 r. Nr 57, poz. 354),                                 a w przypadku gdy oświadczenie sporządzane jest przez kierownika jednostki, nazwę pełnionej przez niego funkcji.

          2)   W dziale I, w zależności od wyników oceny stanu kontroli zarządczej, wypełnia się tylko jedną część z części A albo B, albo C przez zaznaczenie znakiem "X" odpowiedniego wiersza. Pozostałe dwie części wykreśla się. Część D wypełnia się niezależnie od wyników oceny stanu kontroli zarządczej.

          3)   Minister kierujący więcej niż jednym działem administracji rządowej składa jedno oświadczenie              o stanie kontroli zarządczej w zakresie wszystkich kierowanych przez niego działów, obejmujące również urząd obsługujący ministra. Oświadczenie nie obejmuje jednostek, które nie są jednostkami sektora finansów publicznych w rozumieniu ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (Dz. U. Nr 157, poz. 1240 oraz z 2010 r. Nr 28, poz. 146, Nr 96, poz. 620, Nr 123, poz. 835, Nr 152, poz. 1020 i Nr 238, poz. 1578).

          4)   Część A wypełnia się w przypadku, gdy kontrola zarządcza w wystarczającym stopniu zapewniła łącznie wszystkie następujące elementy: zgodność działalności z przepisami prawa oraz procedurami wewnętrznymi, skuteczność i efektywność działania, wiarygodność sprawozdań, ochronę zasobów, przestrzeganie i promowanie zasad etycznego postępowania, efektywność i skuteczność przepływu informacji oraz zarządzanie ryzykiem.

          5)   Część B wypełnia się w przypadku, gdy kontrola zarządcza nie zapewniła w wystarczającym stopniu jednego lub więcej z wymienionych elementów: zgodności działalności z przepisami prawa oraz procedurami wewnętrznymi, skuteczności i efektywności działania, wiarygodności sprawozdań, ochrony zasobów, przestrzegania i promowania zasad etycznego postępowania, efektywności                       i skuteczności przepływu informacji lub zarządzania ryzykiem, z zastrzeżeniem przypisu 6.

          6)   Część C wypełnia się w przypadku, gdy kontrola zarządcza nie zapewniła w wystarczającym stopniu żadnego  z wymienionych elementów: zgodności działalności z przepisami prawa oraz procedurami wewnętrznymi, skuteczności i efektywności działania, wiarygodności sprawozdań, ochrony zasobów, przestrzegania i promowania zasad etycznego postępowania, efektywności                       i skuteczności przepływu informacji oraz zarządzania ryzykiem.

          7)   Znakiem "X" zaznaczyć odpowiednie wiersze. W przypadku zaznaczenia punktu "innych źródeł informacji" należy  je wymienić.

          8)   Standardy kontroli zarządczej dla sektora finansów publicznych ogłoszone przez Ministra Finansów na podstawie  art. 69 ust. 3 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych.

          9)   Dział II sporządzany jest w przypadku, gdy w dziale I niniejszego oświadczenia zaznaczono część B albo C.

          10)  Dział III sporządza się w przypadku, gdy w dziale I oświadczenia za rok poprzedzający rok, którego dotyczy niniejsze oświadczenie, była zaznaczona część B albo C lub gdy w roku, którego dotyczy niniejsze oświadczenie, były podejmowane inne niezaplanowane działania mające na celu poprawę funkcjonowania kontroli zarządczej.