• Regulamin współpracy z rodzicami

Mając na względzie dobro dziecka, rodzice i nauczyciele powinni ze sobą współpracować, nawzajem uznawać i szanować swoje prawa i kompetencje. Powinni się wzajemnie informować o swoich potrzebach, oczekiwaniach oraz obserwacjach dotyczących dziecka.

Współpraca nauczyciel - rodzice jest pożądana z uwagi na dobro dziecka. Jeżeli jej nie będzie, proces dydaktyczno-wychowawczy zostanie zaburzony, a tym samym efekty pracy będą mniej satysfakcjonujące.

Istotne jest więc, aby obie strony przestrzegały wspólnych ustaleń:

1.     Zarówno rodzice jak i nauczyciele zobowiązani są do unikania sytuacji sprzyjających naruszaniu zasady wzajemnego szacunku, takich jak: rozmowa pod wpływem emocji czy omawianie problemów dziecka w „przelocie” –  na korytarzu, przed szkołą – w atmosferze nerwowości i pośpiechu.

2.     Rodzice są na terenie szkoły mile widzianymi gośćmi, mają jednak obowiązek zachowania się w sposób niezakłócający normalnego toku jej pracy,
          a w szczególności:

-    opuszczać sale lekcyjne w chwili rozpoczęcia zajęć,

-    nie przebywać na korytarzach szkolnych w czasie trwania lekcji (głośne rozmowy rodziców przeszkadzają w prowadzeniu zajęć).

-   nie absorbować  nauczycieli rozmową podczas trwania ich zajęć (nauczyciele mają obowiązek w pełni wykorzystać czas zajęć z uczniami  oraz zapewnić bezpieczeństwo uczniom, dlatego nie należy ich angażować w rozmowy podczas lekcji oraz w trakcie pełnienia przez nich dyżurów  w czasie przerw).

3. Szkoła otwierana jest o godz.7.10. Wówczas opiekę nad uczniami zgłoszonymi przez rodziców do świetlicy przejmuje nauczyciel świetlicy. Ze względów organizacyjnych oraz ze względu na zaplanowane działania opiekuńczo – wychowawcze, świetlica nie może podjąć odpowiedzialności za wszystkich uczniów szkoły. Ze względu na bezpieczeństwo dzieci uprasza się zatem rodziców, aby dopilnowali, żeby ich dzieci przychodziły na zajęcia zgodnie z tygodniowym rozkładem zajęć, nie wcześniej niż 15 minut przed dzwonkiem na pierwszą zaplanowaną lekcję.

4.      Po zakończeniu lekcji, uczniowie niezapisani do świetlicy szkolnej, opuszczają budynek szkoły lub udają się do biblioteki. W sytuacji, gdy uczeń ma opuścić szkołę przed czasem wyznaczonym przez tygodniowy plan lekcji, rodzice są zobowiązani do wyrażenia pisemnej zgody na jego wcześniejszy powrót do domu. Pisemne zwolnienie ucznia z zajęć edukacyjnych przewidzianych planem lekcji w danym dniu powinno być opatrzone datą, czytelnym podpisem rodzica lub opiekuna prawnego oraz adnotacją, iż rodzic bierze odpowiedzialność za wcześniejszy powrót swojego dziecka ze szkoły. Taki dokument przedstawia uczeń wychowawcy lub nauczycielowi prowadzącemu zajęcia, na których będzie nieobecny.

5. Rodzice powinni także punktualnie odbierać dzieci ze świetlicy, ponieważ jest ona czynna do godziny 14.45. Jeżeli rodzice chcą wcześniej zwalniać dziecko z zajęć w świetlicy szkolnej, powinni o tym pisemnie poinformować wychowawcę świetlicy.

6. Dzieci uczęszczające na zajęcia biblioteki mogą w niej przebywać do 15.30. Jeżeli rodzice chcą wcześniej zwolnić dziecko z zajęć bibliotecznych, powinni o tym pisemnie poinformować bibliotekarza.

7. Szkoła stwarza rodzicom możliwość uczestnictwa w jej życiu społecznym poprzez organizowanie imprez i uroczystości okolicznościowych takich, jak m.in.: zakończenie roku szkolnego, obchody Dnia Matki, klasowe spotkania integracyjne.

8. W celu zapewnienia rodzicom regularnego dopływu informacji na temat osiągnięć edukacyjnych i zachowania dziecka, szkoła organizuje zebrania klasowe i konsultacje, podczas których odbywają się rozmowy indywidualne. Rodzice są więc zobowiązani do udziału w tych spotkaniach. Całoroczny harmonogram zebrań i konsultacji podawany jest do wiadomości rodziców na początku roku szkolnego (na pierwszym zebraniu organizacyjnym), aby mogli oni skoordynować terminy spotkań z wychowawcami ze swoimi zajęciami.

9. Rodzice mają prawo, w razie potrzeby, telefonicznie kontaktować się z  nauczycielami swojego dziecka, wychowawcą klasy i dyrekcją szkoły. Rodzice nie mogą się jednak domagać wywołania nauczyciela z zajęć lekcyjnych lub pełnionego dyżuru. Mają natomiast prawo poprosić pracownika o przekazanie wiadomości lub prośby o kontakt.

-    Udostępnianie rodzicom telefonu prywatnego wychowawcy lub nauczyciela następuje tylko za jego zgodą.

-    Rodzice mają obowiązek udostępnienia wychowawcy co najmniej jednego numeru telefonicznego, umożliwiającego w razie potrzeby szybkie nawiązanie kontaktu. Pracownicy szkoły mogą wykorzystać ten numer do załatwiania pilnych spraw.

10. Korespondencja pomiędzy nauczycielami i rodzicami odbywa się za pośrednictwem zeszytów korespondencyjnych. Wpisy dokonywane przez nauczyciela powinny być niezwłocznie podpisywane przez rodziców. Na prośbę ucznia, nauczyciel zobowiązany jest do parafowania wpisu dokonanego przez rodziców.

11. Bieżące informacje o działalności szkoły są wywieszane na tablicy w holu głównym oraz zamieszczane na stronie internetowej szkoły  www.zsborowno.edupage.org